Belesni a föld alá mindig nagy kísértést jelentett az emberek számára.
Nem csak a kincsek után vágyók, de a gyakorlati hasznot keresők is régóta igyekeznek kifürkészni a mélységek titkait lehetőleg úgy, hogy ne kelljen nagy és költséges feltárásokra, kutatófúrásokra energiát és főként pénzt költeni. A geológusok, geofizikusok jó másfél évszázada dolgoznak azokon a módszereken, melyekkel a föld alá tekinthetnek. Több ilyet is kialakítottak - van, amelyik kis mélységben, pár deciméterig lát be a föld alá. Létezik olyan, amelyekkel a fémtárgyak kereshetők meg. Van, amelyikkel a több száz méter mélyen fekvő érctelepeket, kőolaj-lencséket lehet felfedezni.
A geofizikai kutatások eszközeinek skálája az egészen finom, a patikamérlegnél is érzékenyebb Eötvös-ingától a szeizmikus hatást keltő robbantásokig terjed.
A pinceveszély-elhárítási tevékenység keretén belül igen fontos, hogy a földalatti üregekre, pincékre még azelőtt rábukkanjunk, mielőtt valami bajt okoznának. Ahhoz, hogy tervszerűen megismerhessük egy-egy adott település alápincézettségét, és megelőzhetőek legyenek az esetleges károk, feltétlenül célszerű a modern technikákat alkalmazni.
Ma már léteznek ilyen módszerek.
A szeizmikus vizsgálat során mesterséges „földrengést” keltenek és azokat a földfelszínre helyezett érzékeny mikrofonokkal „hallgatják le”. Az elektromos szondázásnál a talaj és a föld elektromos vezetőképességét vagy éppen ellenállását használják ki.
Napjaikban a sekély mélységben húzódó üregek kutatásában a legelterjedtebb geofizikai módszer a földradar vizsgálat.
Az Eötvös-féle torziós ingával a föld alatti rétegek által okozott gravitációs eltérések mérhetők.
Az alábbiakban ilyen, geofizikai kutatásokat mutatok be.
|